Bezpieczne pranie pieluszek wielorazowych

Bezpieczne pranie pieluszek wielorazowych

Bezpieczeństwo, brak szkodliwych składników i ekologiczność to tylko niektóre z pozytywnych cech pieluch wielokrotnego użytku. Jedynym problemem może być tylko nieumiejętność dbania o pieluszki oraz prania ich. Właśnie dlatego sporządziliśmy listę najważniejszych aspektów i porad, które przydadzą Ci się przy odświeżaniu materiału pieluch wielorazowych.

Jak prać pieluchy wielorazowe? 

Zacznijmy jednak od momentu, w którym ściągamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i ponownie użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Odnosi się to też do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci niezbędne jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale najczęściej wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek

W przypadku wszystkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko stosować do pewnych zasad. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś najpierw dokładnie przepłukać pieluszki bez żadnych detergentów. To pozwoli na usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z obowiązkowym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z małą, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, w zamian za to z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Czy warto stosować odkażacz do prania pieluch? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, dlatego pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane starannie, z możliwym usunięciem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur konieczne jest stosowanie specjalnych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich indywidualny koszt nie jest wysoki, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je zastosować. PUL jest podatny na wysokie temperatury, dlatego nie warto go wystawiać na słońce i kłaść bezpośrednio na kaloryferze.

Pielęgnacja i właściwości – wełniane pieluszki 

Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo jest ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pozytywnym aspektem jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Jeśli wybierzemy wełniane pieluszki, nie trzeba ich prać po każdym użyciu, jeśli wełna nie jest zabrudzona. Pieluchę pokrywa się lanoliną, która rozkłada mocz na czynniki, dlatego wystarczy ją tylko przewietrzyć. Jeśli jednak zamierzamy wyprać taki materiał, musimy zrobić to ręcznie, a nadmiaru wody pozbyć się wyciskając lekko w ręcznik, a nie wykręcając. Następnie wywiesić ją dol wyschnięcia.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Lucyna Kaczmarczyk
Oceń
Ocena: 5.00
Liczba ocen: 1
Tagi artykułu
Więcej od Lucyna Kaczmarczyk
Jak powinny wyglądać etapy rozszerzania diety dzieci?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jaki powinien być dobry plecak dla dziecka?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Bezpieczne pranie pieluszek wielorazowych
Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Rodzina i dzieci
Jaki powinien być dobry plecak dla dziecka?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak powinny wyglądać etapy rozszerzania diety dzieci?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Bezpieczeństwo, brak szkodliwych składników i ekologiczność to tylko niektóre z pozytywnych cech pieluch wielokrotnego użytku. Jedynym problemem może być tylko nieumiejętność dbania o pieluszki oraz prania ich. Właśnie dlatego sporządziliśmy listę najważniejszych aspektów i porad, które przydadzą Ci się przy odświeżaniu materiału pieluch wielorazowych.Jak prać pieluchy wielorazowe? Zacznijmy jednak od momentu, w którym ściągamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i ponownie użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Odnosi się to też do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają si...