Cebulki żonkili do posadzenia na jesień

Cebulki żonkili do posadzenia na jesień

Żonkile to jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, z pewnością wiosny, a może nawet całego roku! Wczesna jesień to najlepszy czas na sadzenie cebulek tych kwiatów. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie złożyć zamówienie na odmiany, które chciałbyś mieć w swoim ogrodzie.

Jak przygotować się na sadzenie żonkili jesienią?

Aby mieć pewność, że otrzymamy cebulki żonkili, które chcemy, zawsze warto złożyć zamówienie odpowiednio wcześnie. Przygotuj się na zamawianie cebulek kwiatów. Jak to zrobić? Zastanów się, gdzie chcesz je posadzić i jakich ilości będziesz potrzebować. Zdajemy sobie sprawę, że łatwo jest dać się ponieść w obliczu kuszącego katalogu z cebulkami lub strony internetowej. Jeśli cebulki dotrą do Ciebie na długo przed rozpoczęciem sadzenia, zadbaj o odpowiednie przechowywanie. Najlepiej, aby cebulki żonkili były ułożone w suchym i chłodnym miejscu i zabezpieczone przed mrozem oraz gryzoniami. 

Które cebulki posadzić pierwsze, a z którymi zaczekać aż ziemia będzie chłodna?

Cebulki kwitnące wiosną należy sadzić jesienią, ale żonkile (a także zawilce) ukorzeniają się wcześniej niż większość z nich. Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeśli zaplanujemy sadzenie tych kwiatów w pierwszej kolejności, czyli na początku września. Zdecydowanie poczekać mogą cebulki tulipanów, ponieważ one dużo lepiej rozwijają się, gdy sadzi się je w listopadowej, chłodnej ziemi. Sadzenie jest proste: wystarczy wykopać pojedyncze dołki o głębokości dwa razy większej niż głębokość cebulki. Nie jest tutaj ważne czy sadzi się je na obrzeżach czy w trawie. W przypadku pojemników należy je częściowo wypełnić kompostem i umieścić w nim cebulki, upewniając się, że po całkowitym wypełnieniu pojemnika będą one miały nad sobą dwa razy więcej kompostu niż wynosi głębokość takiego pojemnika.

Oto 10 cebulek żonkili, które staną się Twoją inspiracją:

1. Narcissus ‘Thalia’ - Narcyz

Czysto białe kwiaty z kremową trąbką są uosobieniem wiosennej elegancji. Roślina ta osiąga około 35 cm wysokości. Świetnie będzie prezentowała się zarówno na obrzeżach, jak i wpleciona w źdźbła trawy na ogrodzie.  

2. Narcissus poeticus var. recurvus - Narcyz pachnący

Ten wysoki żonkil kwitnie później niż większość, zachowując swój moment w świetle reflektorów na maj. Kwiaty w małych trąbkach w kolorze żółtym z czerwonymi obwódkami, są cudownie pachnące i znajdują się na łodygach o wysokości około 45 cm.

3. Narcissus ‘Hawera’ - Narcyz botaniczny

Drobna odmiana, osiągająca zaledwie 15-20 cm wysokości. Stanowi uroczą scenerię, posadzona w kępach wśród łąkowych traw lub w pojemniku, gdzie jej delikatne kwiaty można podziwiać z bliska.

4. Narcissus ‘Jack Snipe’ - Narcyz botaniczny cyklamentowaty

Świeża kombinacja czystej bieli okwiatu (płatków) i cytrynowożółtego kielicha na tej ładnej, średniej wysokości (20-25cm) odmianie żonkili. Pięknie zaprezentuje się pośród trwa lub na obrzeżach domu czy kwietnika.

5. Narcissus ‘Minnow’ - Narcyz miniaturowy

Piękny żonkil na wiosnę, o niewielkich kwiatach w idealnym odcieniu primrose yellow. Osiąga najwyżej 20 cm wysokości, dlatego idealnie nadaje się do doniczek na patio.

6. Narcissus ‘Geranium’ - Narcyz wielokwiatowy

Ten zdecydowany żonkil osiąga około 35 cm wysokości, jest więc wystarczająco duży, aby zrobić wrażenie w Twoim kwietniku. Jeśli masz miejsce, możesz wyhodować kilka rzędów tej rośliny, by przeznaczyć ją później na bukiety. gwarantujemy, że ta odmiana żonkila na pewno wprowadzi do Twojego domu wiosenną radość.  

7. Narcissus ‘Jetfire’ - Narcyz botaniczny Jetfire

Cieszące oko kwiaty w kolorze żółtym i pomarańczowym na łodygach o wysokości 20-25 cm sprawiają, że 'Jetfire' to kolejny genialny wybór do kolorowej, wiosennej rabaty.

8. Narcissus ‘Rip van Winkle’ - Narcyz pełny wonny

Ta odmiana dzieli miłośników żonkili: niektórzy nie mogą znieść kolczastych płatków, które sprawiają, że w ogóle nie przypomina ona żonkila, podczas gdy inni zachwycają się jej niezwykłym kształtem. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, umieść ją na froncie ogrodu lub w doniczce, abyś mógł podziwiać jej kwiaty o wysokości 20-25 cm.

9. Narcissus cyclamineus - Narcyz

Ten gatunek żonkili znany jest ze swoich odchylonych do tyłu płatków, które nadają kwiatom niemalże wygląd "zdziwionych" i "zaskoczonych". Osiąga 20 cm wysokości i najbardziej urokliwie prezentuje się pośród trawy. Odmiana ta sama się rozsiewa, przebiając się co jakiś czas przez źdźbła traw. 

10. Narcissus ‘Tête-à-tête’ - Narcyz miniaturowy 

Cebulki tej wytrzymałej odmiany są łatwo dostępne, więc nie będzie trudno ją znaleźć, ale nie pozwólcie, aby jej wszechobecność Was zniechęciła. Jest ona słusznie popularna, ponieważ jest naprawdę trudna do pobicia. Wielogłowe pędy rodzą małe kwiaty w kolorze czysto złotożółtym, idealne do uprawy w doniczkach.

 

Informacje
Dodany przez użytkownika: Remigiusz Krupa
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Remigiusz Krupa
Cebulki żonkili do posadzenia na jesień
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Flora i Fauna

Brak artykułów

Żonkile to jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, z pewnością wiosny, a może nawet całego roku! Wczesna jesień to najlepszy czas na sadzenie cebulek tych kwiatów. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie złożyć zamówienie na odmiany, które chciałbyś mieć w swoim ogrodzie.Jak przygotować się na sadzenie żonkili jesienią?Aby mieć pewność, że otrzymamy cebulki żonkili, które chcemy, zawsze warto złożyć zamówienie odpowiednio wcześnie. Przygotuj się na zamawianie cebulek kwiatów. Jak to zrobić? Zastanów się, gdzie chcesz je posadzić i jakich ilości będziesz potrzebować. Zdajemy sobie sprawę, że łatwo jest dać się ponieść w obliczu kuszącego katalogu z cebulkami lub strony internetowej. Jeśli cebulki dotrą do Ciebie na długo przed rozpoczęciem sadzenia, zadbaj o odpowiednie przechowywanie. Najlepiej, aby cebulki żonkili były ułożone w suchym i chłodnym miejscu i zabezpieczone przed mrozem oraz gryzoniami. Które cebulk...