Czy survival jest dozwolony w Polsce?

Czy survival jest dozwolony w Polsce?

Survival, czyli sztuka przetrwania w trudnych warunkach stał się bardzo atrakcyjną aktywnością. Odpowiednie przygotowanie samego siebie do specyficznych i ekstremalnych scenariuszy obejmuje wiele kwestii. Trzeba nabyć umiejętność opanowania emocji i strachu. Trening survivalowy obejmuje również wszelkie przygotowanie praktyczne i zawiera też w sobie dużą dawkę wiedzy, która może się przydać w kryzysowych sytuacjach. Lasy Państwowe wyznaczyły teren o powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie wszyscy miłośnicy tej dziedziny będą mogli ją uprawiać zgodnie z prawem.

Na czym polega survival i szkoła przetrwania?

Survival, to inaczej szkoła przetrwania, to wszelkie działania, jakie polegają między innymi na życiu w środowisku naturalnym bez dostępu do  wygód w postaci bieżącej wody oraz prądu. Niezwykle często osoby mocno zaciekawione survivalem rezygnują również ze standardowego noclegu na korzyść namiotów lub postawionych własnoręcznie szałasów.

Stanowisko prawne w kontekście legalności uprawiania survivalu w Polsce 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenie do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego terenu było fatalnie odbierane i traktowane jako nielegalne. Jednakże środowiska osób skupionych wokół survivalu oraz bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki takim działaniom szara strefa została mocno zniwelowana. Aktualnie w całej Polsce wydzielone są określone lokalizacje, w których legalnie można praktykować szkołę przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój idealne na survival 

Osoby zainteresowane spędzaniem czasu w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się teren przeznaczony do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.

Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko miejscem na szkołę przetrwania 

Jeśli interesują nas bardziej tereny nizinne, wspaniałym przykładem  wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajduje się wiele miejsca, położonego w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz przygotowany teren w postaci parkingów. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla miłośników Morza Bałtyckiego 

Niezwykle interesującą lokalizacją są tereny w okolicach Morza Bałtyckiego. Tam również znajdziemy ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej punktów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. W okresie letnim jest to niesłychanie popularny kierunek na uprawianie survivalu oraz bushcraftu.

Jak zgłosić swój pobyt w lesie do nadleśnictwa? 

Fani survivalu i osoby, które na dobre zajęły się tą nietypową rozrywką, chcą znaleźć się w jak najbardziej realnych warunkach, gdzie zdani będą wyłącznie na swoje umiejętności przetrwania i samowystarczalności. Dlatego zależy im, aby wszystko odbywało się w prawdziwym buszu poza szlakami i miejscami wyznaczonymi dla turystów. Ponieważ zajmowanie się survivalem niesie za sobą wiele ryzyka, trzeba myśleć przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, ale również o bezpieczeństwie zajmowanego terenu. Dlatego kiedy popularność tego zjawiska zaczęła rosnąć, zarządcy Lasów Państwowych i członkowie grup, którzy pragną korzystać z lasu, rozpoczęli rozmowy mające na celu wypracowanie porozumienia zadowalającego wszystkich zainteresowanych. W ich następstwie postanowiono, że każdy survivalowiec musi zgłosić odpowiednim służbom, z którego konkretnie obszaru będzie korzystał.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Tytus Sikorski
Oceń
Ocena: 4.00
Liczba ocen: 1
Tagi artykułu
Więcej od Tytus Sikorski
Czy survival jest dozwolony w Polsce?
Komentarze: 1
Ocena: 4.00
Komentarze
Wasyl Wysocki

Uwielbiam wycieczki survivalowe i mam nadzieję, że będą bardziej dostępne.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Turystyka i podróże

Brak artykułów