Film kryminalny na przestrzeni lat

Film kryminalny na przestrzeni lat

Wciągająca akcja, deszczyk emocji któż z nas nie lubi kryminałów.  Interesujący film kryminalny stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Jego podstawą jest starannie przemyślana fabuła i kryminalna intryga, która cały czas trzyma w napięciu. Chodzi o to, by znaleźć sprawcę oraz by na końcu zatryumfowała sprawiedliwość. Obecnie następuje odejście od klasyki gatunku, mordercę znamy od początku filmu, a my oglądając film, poznajemy złożoność sprawy.

Jaka jest historia filmu kryminalnego? 

Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. Wraz z rozwojem fabuły kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Filmy z gatunku kryminału na przestrzeni lat podzielone zostały na kilka odmian, spośród których zdołamy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Najczęściej kojarzone z filmami kryminalnymi są szybkie samochody, broń oraz narzędzia przestępstwa. W latach 30.  sporym  powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie opowiadające o historii Ala Capone bądź innych złoczyńców z czasów prohibicji. Z kolei lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Charakteryzował się on zatarciem wyrazistego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu był z reguły kontrowersyjny detektyw, który intensywnie próbował rozwiązać zagadkę. Lata 60. i 70. przyniosły filmy o tematyce policyjnej, jak na przykład „Brudny Harry” czy „Serpico”, w których pokazana była postać głównego bohatera jako samotnika, który piętnował haniebne czyny.

Ostatnimi laty obserwujemy totalny rozkład klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca w większości wypadków znany już jest od początku filmu albo główny wątek przytoczonej historii nie polega na dochodzeniu do prawdy, a jedynie na odkryciu jej zawiłości.

Najciekawsze filmy kryminalne w historii kinematografii

Spośród wielu historii kryminalnych, które nakręcono na przełomie dekad, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych filmów kryminalnych, nad którymi naprawdę warto się pochylić. 

Wybrane przez nas filmy

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • Siedem”, reż. David Fincher
 • Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Informacje
Dodany przez użytkownika: Arnold Krajewski
Oceń
Ocena: 5.00
Liczba ocen: 1
Tagi artykułu
Więcej od Arnold Krajewski
Film kryminalny na przestrzeni lat
Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Brak artykułów

Wciągająca akcja, deszczyk emocji któż z nas nie lubi kryminałów.  Interesujący film kryminalny stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Jego podstawą jest starannie przemyślana fabuła i kryminalna intryga, która cały czas trzyma w napięciu. Chodzi o to, by znaleźć sprawcę oraz by na końcu zatryumfowała sprawiedliwość. Obecnie następuje odejście od klasyki gatunku, mordercę znamy od początku filmu, a my oglądając film, poznajemy złożoność sprawy.Jaka jest historia filmu kryminalnego? Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. Wraz z rozwojem fabuły kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.Filmy z gatunku kryminału na przestrzeni lat podzielone zostały na kilka odmian, spośród kt...