Maszyna do szycia – ale która? Poznaj modele maszyn!

Maszyna do szycia – ale która? Poznaj modele maszyn!

Jeśli pragniesz szyć, to z całą pewnością potrzebujesz maszyny do szycia. Rynek oferuje ogromną liczbę różnych rodzajów maszyn, dlatego powinno się poznać je wszystkie i zdecydować się na taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Żadna maszyna nie potrafi wszystkiego, więc może się okazać, że w twoim domu zagości więcej niż jedna. Zacznij szyć i tworzyć, a z pewnością szybko będziesz czerpać z tego radość!

Stebnówka – najprostsza maszyna do szycia

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona wyłącznie jeden ścieg, prosty. Małą ilość funkcji rekompensuje solidność, moc i wysoka jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór i innych grubych, twardych materiałów. Kapitalnie sprawdza się do szycia torebek oraz plecaków, taki typ maszyny można znaleźć u szewca i kaletnika.

Wielofunkcyjna maszyna do szycia

Aktualnie jest to najlepsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru mamy kilka typów ściegów. W zależności od modelu taka maszyna może być mechaniczna lub elektroniczna – komputerowa, w której wybór rodzaju, długości i szerokości ściegu ustawia się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł oraz przycisków, za to zaletą jest z pewnością niższa cena. Liczba programów i ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być kilka, a nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających krawędź materiału. Jest stosowana do scalania, wykańczania i obszywania tkanin i dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery lub pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój niezależny chwytacz. To rewelacyjne uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet gdy jest ona zaopatrzona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który zrównuje i ścina brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Inaczej renderka, pozwala na utworzenie ściegu drabinkowego, który pozwala na solidne i efektowne łączenie materiałów, w szczególności dzianin. Nieco porównywalny do overlocka, pozwala jednak na przeszywanie materiału nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Takie wykończenie ma większość dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni oraz brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, prawdziwy kombajn! Idealny sprzęt dla osób szyjących dużo i często, w szczególności dzianiny. Taka maszyna często ma również opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie zajmuje dużo więcej miejsca niż overlock. Dzięki ogromnym możliwościom doboru ściegów, wyboru rozmaitej liczby nitek i igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecinnych spodenek, po ciekawe sukienki oraz bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Kieszonkowa maszyna do szycia

To ciekawostka i gadżet, który można zabrać ze sobą w podróż służbową i na wakacje oraz zastosować do drobnych, domowych napraw. Niestety, niezwykle trudno jest utrzymać prostą linię ściegu, dlatego też nie zastąpi ona normalnej maszyny w szyciu przeróżnego typu materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do zdobienia materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na robienie wyjątkowych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin i dzianin. Obecnie dostępne są rozmaite hafciarki komputerowe, umożliwiające zrobienie nieskończenie dużej ilości wzorów z wykorzystaniem wielu kolorów nici. Efekt może być powalający – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia posiadacza maszyny do haftowania!

Informacje
Dodany przez użytkownika: Karol Szewczyk
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Karol Szewczyk
Maszyna do szycia – ale która? Poznaj modele maszyn!
Komentarze: 0
Ocena: brak
W jaki sposób wybrać dobrą firmę z branży IT?
Komentarze: 0
Ocena: 4.00
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Technologia i Internet
Korzyści Wynikające z Korzystania z Katalogów NAP
Komentarze: 0
Ocena: brak
W jaki sposób wybrać dobrą firmę z branży IT?
Komentarze: 0
Ocena: 4.00
Na co zwracać uwagę przy wyborze nowej pralki?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Dlaczego każdy biznes potrzebuje strony internetowej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jaką wybrać maszynę do szycia na własne potrzeby?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jeśli pragniesz szyć, to z całą pewnością potrzebujesz maszyny do szycia. Rynek oferuje ogromną liczbę różnych rodzajów maszyn, dlatego powinno się poznać je wszystkie i zdecydować się na taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Żadna maszyna nie potrafi wszystkiego, więc może się okazać, że w twoim domu zagości więcej niż jedna. Zacznij szyć i tworzyć, a z pewnością szybko będziesz czerpać z tego radość!Stebnówka – najprostsza maszyna do szyciaMoże się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona wyłącznie jeden ścieg, prosty. Małą ilość funkcji rekompensuje solidność, moc i wysoka jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór i innych grubych, twardych materiałów. Kapitalnie sprawdza się do szycia torebek oraz plecaków, taki typ maszyny można znaleźć u szewca i kaletnika.Wielofunkcyjna maszyna do szyciaAktualnie jest to najlepsza z maszyn do szyci...