Sezon wakacyjny chyli się ku końcowi? Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?

Sezon wakacyjny chyli się ku końcowi? Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?

Narzędzia ogrodowe powinny być wytworzone z trwałych i wysokiej klasy surowców, dzięki czemu będą służyć przez długie lata. Niestety nawet perfekcyjny materiał może się błyskawicznie zużyć, gdy nie będzie się dbało o niego prawidłowo. Tego typu narzędzia nie będą należycie spełniać swojej funkcji. W związku z tym po określonym czasie wykorzystywania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę trzeba mu poświęcić także po zakończonym sezonie.

Jak potraktować narzędzia ogrodowe, aby służyły jak najdłużej?

Zacznijmy od kluczowego aspektu, jakim jest wyczyszczenie narzędzi ogrodowych. Podczas pracy narzędzia mają styczność z wieloma zarazkami. Pozostawiając brudne, przyczyniamy się do rozwoju chorób u roślin. Brudne narzędzia mocno wpływają na wykonywanie pracy nimi. Pozostałości ziemi, substancje kleiste i pozostałe osiadają na sprzęcie. W przypadku nożyc utrudnia to cięcie, brud blokuje mechanizm. Zwiększenie nacisku spowoduje, że praca będzie ciężka i może doprowadzić do uszkodzenia danego sprzętu ogrodniczego. Podczas prac pielęgnacyjnych możemy wykorzystywać szereg dostępnych narzędzi na rynku. Wśród nich wyróżniamy te najczęściej używane, czyli ręczne narzędzia ogrodowe. W skład tej grupy narzędzi wchodzą łopaty, grabie, nożyce i sekatory. Na nich właśnie zbiera się najwięcej bakterii. Po zakończeniu sezonu powinno się poddać je dezynfekcji. Można użyć do tego specjalistycznych środków takich jak spirytus salicylowy, który pozwoli pozbyć się bakterii oraz grzybów. Zastosowanie wrzątku także pomoże oczyścić sprzęt. Istotne jest osuszenie takich narzędzi, pozostawienie wilgoci doprowadzi do pojawienia się rdzy. Wilgoć pojawia się także bliżej zimowej pory, warto więc naoliwić metalowe końce narzędzi — uchroni je to przed zardzewieniem.

Co kiedy narzędzia ogrodowe mają silnik albo są elektryczne?

Narzędzia ogrodowe posiadające silnik, takie jak kosiarki powinno się poddawać konserwacji zgodnie z instrukcją producenta. Przed konserwacją trzeba zużyć paliwo do końca i zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnością przypadkowego uruchomienia. Z kolei wszystkie elektryczne urządzenia winny być porządnie chronione przed wilgocią. Należy więc zwrócić uwagę na miejsce magazynowania. Ciemna oraz wilgotna piwnica zdecydowanie się do tego nie nadaje. Świetnie sprawdzi się za to szopa znajdująca się na terenie ogrodu lub garaż. Te miejsca zapewniają stały ruch powietrza, który nie powoduje zawilgocenia sprzętu.

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe? 

Narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w wyznaczonym miejscu. Warto stworzyć takie miejsce w garażu czy szopie ogrodowej. Sprzęty muszą mieć swoje miejsce. Zakup półki lub stworzenie jej umożliwi nam poręczne odkładanie narzędzi. Umieszczenie ich na wiszących półkach sprawi, że nie będą się dodatkowo brudziły od podłoża. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również bezpieczne. Nie doprowadzamy do przypadkowych uszkodzeń sprzętów i unikamy drobnych kontuzji. Nikt z nas nie chciałby nadepnąć na nożyce ogrodnicze. Dobre jakościowo sprzęty i ich należyte przechowywanie sprawi, że będziesz mógł cieszyć się nimi przez lata.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Eliasz Nowicki
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Eliasz Nowicki
Komentarze
Izabela Malinowska

Jak dobrze, że tym zajmuję się mój mąż i ja nie zawracam sobie głowy takimi sprawami.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak zaaranżować dom w wybranym stylu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie akcesoria musisz posiadać w łazience?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dlaczego powinieneś kupić pościel z lnu?
Komentarze: 0
Ocena: 2.00
Narzędzia ogrodowe powinny być wytworzone z trwałych i wysokiej klasy surowców, dzięki czemu będą służyć przez długie lata. Niestety nawet perfekcyjny materiał może się błyskawicznie zużyć, gdy nie będzie się dbało o niego prawidłowo. Tego typu narzędzia nie będą należycie spełniać swojej funkcji. W związku z tym po określonym czasie wykorzystywania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę trzeba mu poświęcić także po zakończonym sezonie.Jak potraktować narzędzia ogrodowe, aby służyły jak najdłużej?Zacznijmy od kluczowego aspektu, jakim jest wyczyszczenie narzędzi ogrodowych. Podczas pracy narzędzia mają styczność z wieloma zarazkami. Pozostawiając brudne, przyczyniamy się do rozwoju chorób u roślin. Brudne narzędzia mocno wpływają na wykonywanie pracy nimi. Pozostałości ziemi, substancje kleiste i pozostałe osiadają na sprzęcie. W przypadku nożyc utrudnia to cięcie, brud blokuje mech...