Rośliny o fioletowych liściach - Top 8 roślin o fioletowych liściach

Rośliny o fioletowych liściach - Top 8 roślin o fioletowych liściach

Dodaj do swojego ogrodu kilka roślin o fioletowych liściach, aby zapewnić barwną eksplozję kolorów przez wszystkie pory roku. Oto 8 pięknych roślin o fioletowych liściach, które warto uprawiać.

Rośliny o fioletowych liściach - Doskonałe na każdą porę roku 

Rośliny o fioletowych liściach są dobrodziejstwem w lecie, gdy ich spektakularne ciemne liście doskonale prezentują się w kontraście z pozostałymi, jasnymi kwiatami w Twoim ogrodzie. Wiele roślin o fioletowych liściach ma także pięknie stonowane młode wiosenne przyrosty.

Jesienią kilka z nich zapewni jeszcze bardziej widowiskowy pokaz, zanim zrzuci liście na zimę. Głęboko na pigmentowane liście roślin to wynik wysokiego stężenia antocyjanów, w porównaniu do ilości zawartego w nich chlorofilu. Nie da się ukryć, że takie rośliny tworzą jedne z najbardziej żywych jesiennych widowisk w przydomowym ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że chlorofil ulega rozkładowi, odsłaniając dodatkowe kolory, podczas gdy czerwonawe antocyjany stają się jeszcze jaśniejsze.

Lista 8 Najpiękniejszych roślin o fioletowych liściach:

Jeśli szukasz ognistych, płomiennych efektów, aby zakończyć sezon kwitnienia kwiatów z przytupem - zaserwuj sobie te wspaniałe rośliny o fioletowych liściach, które przedstawiam w dzisiejszym artykule. 

Cercis canadensis 'Forest Pansy'

8. Judaszowiec kanadyjski - Cercis canadensis "Forest Pansy"

Trudno o bardziej uniwersalną roślinę o fioletowych liściach niż Judaszowiec kanadyjski - Cercis canadensis. Można ją uprawiać jako krzew lub wielopniowe małe drzewo. Może stać w tylnej części ogrodu lub zajmować w nim nieosłonięte miejsce. Wiosną na jego nagich gałęziach pojawiają się grona jasnoróżowych kwiatów, a liście zabłysną na jaskrawy, czerwono-purpurowy kolor. Latem liście ciemnieją do intensywnego bordowego koloru, natomiast jesienią dojrzewają do zachwycającej mieszanki złota, pomarańczu, szkarłatu i karmazynu. Rośnie w słońcu lub półcieniu, na dobrze nawodnionej glebie. Po około 20 latach może osiągnąć nawet 8 m wysokości.

 
Berberis thunbergii f. atropurpurea

 

7. Berberys Thunberga - Berberis thunbergii f. atropurpurea

Gatunki berberysów znane są ze swoich kolców i wytrzymałego charakteru, ale nie są bardzo cenione za swoje walory estetyczne. Ten liściasty gatunek ma czerwono-purpurowe liście. Liście na młodych pędach są bardziej różowe, co daje piękny efekt w wiosennym ogrodzie. Latem kwitną na jaskrawożółto, a jesienią pojawiają się na ich pędach błyszczące, czerwone jagody. Berberis dobrze rośnie w każdej glebie, a najlepiej wybarwia się w pełnym słońcu. Jest też zaskakująco dobrym kandydatem do przycinania w różnych formach. 

 
Heuchera 'Midnight Rose'

6. Żurawka Heuchera - Heuchera "Midnight Rose"

Odmiana ta jest jak marmur w ogrodzie: niektórzy kochają marmurkowe, fioletowe i gorące różowe liście, podczas gdy inni po prostu ich nienawidzą. Jeśli uprawiasz odmianę heuchery w pojemnikach, upewnij się Twoja roślina będzie zabezpieczona przed wszelkiego rodzaju szkodnikami. W ogródku winorośl zdecydowanie lepiej się przyjmie i będzie bardziej odporna na rozmaite trudności. Rośliny te świetnie radzą sobie w słońcu oraz w zacienionych miejscach. Różowe zabarwienie najlepiej widać wiosną. Bez wątpienia ta odmiana doda klimatu Twojemu ogrodowi. 

 
Acer palmatum

 

5. Klon palmowy -  Acer palmatum

Ten popularny klon japoński ma wiele fioletowych i bordowych form, takich jak "Bloodgood". Należy go uprawiać w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów i chronić przed silnym słońcem.  Najlepszym miejscem dla klonów japońskich jest lekki, rozproszony cień. Jesienią liście przybierają wspaniały odcień karmazynu, a następnie opadają i pokrywają ziemię wspaniałym kolorem. Są to rośliny wolno rosnące, które nadają się do mniejszych ogrodów oraz wymyślnych doniczek.

 
Cotinus 'Royal Purple'

4. Perukowiec podolski - Cotinus "Royal Purple"

Ciemnofioletowe liście tego krzewu dymnego świetnie zrównoważą Twoje rabaty. Ten piękny krzew wytwarza owalne liście, które są większe, jeśli staramy się regularnie go podcinać. Cotinus jest rośliną naprawdę odporną na wiele warunków pogodowych. Dobrze rośnie w słońcu lub cieniu i na większości gleb. Warto mieć świadomość, że kolor liści  jest jaśniejszy, gdy rośnie w słonecznym miejscu. Osiąga wysokość do 8 m. Warto przyciąć ją od czasu do czasu. 

 
Dalia 'Bishop of Oxford'

 

3. Dalia - Dalia "Bishop of Oxford"

Dalie z serii 'Bishop' słyną ze swoich kwiatów, ale mają też najbardziej okazałe fioletowe liście, łodygi i pąki kwiatowe. Jest coś jesiennego w ciepłych pomarańczowych kwiatach, które towarzyszą ciemnej purpurze dalii 'Bishop of Oxford'. Jest to naprawdę niezwykła roślina, którą można się cieszyć aż do pierwszych zimowych mrozów. Dorasta do około 90 cm wysokości.

 
Hortesja - Fioletowy kwiat'

 

2. Hortensja dębolistna - Hydrangea quercifolia

Hortensja dębolistna to doskonały krzew na wilgotną, ale również dość suchą glebę. Rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. W rzeczywistości jej duże, wyraźnie ukształtowane liście są latem przeważnie zielone, ale w miarę zbliżania się jesieni nabierają fioletowych odcieni, które stopniowo przechodzą w bordo i karmazyn. Duże, kremowo-białe wiechy kwiatów stanowią wspaniały kontrast. Osiąga 1,5 m wysokości.

 
Sedum telephium

1. Rozchodnik - Sedum telephium 'Xenox'

Większość odmian Sedum telephium ma purpurowe liście, ale "Xenox" jest prawdopodobnie jedną z najlepszych, oferując swój mocny buraczkowo-purpurowy kolor, który jest szczególnie uderzający jesienią, gdy inne byliny bledną. Kolor liści wydaje się pogłębiać, gdy pojawiają się grona kwiatów, które unoszą się nad mięsistymi liśćmi niczym łodygi czerwono-różowych brokułów. Kwiaty utrzymują się w postaci główek także w zimie. Odporna na króliki, atrakcyjna dla zapylaczy i prawie niewymagająca w utrzymaniu, jest to dobra roślina na rabatę, o wysokości 30 cm.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Emil Mazurek
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Emil Mazurek
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jakie akcesoria musisz posiadać w łazience?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dlaczego powinieneś kupić pościel z lnu?
Komentarze: 0
Ocena: 2.00
Jak zaaranżować dom w wybranym stylu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dodaj do swojego ogrodu kilka roślin o fioletowych liściach, aby zapewnić barwną eksplozję kolorów przez wszystkie pory roku. Oto 8 pięknych roślin o fioletowych liściach, które warto uprawiać.Rośliny o fioletowych liściach - Doskonałe na każdą porę roku Rośliny o fioletowych liściach są dobrodziejstwem w lecie, gdy ich spektakularne ciemne liście doskonale prezentują się w kontraście z pozostałymi, jasnymi kwiatami w Twoim ogrodzie. Wiele roślin o fioletowych liściach ma także pięknie stonowane młode wiosenne przyrosty.Jesienią kilka z nich zapewni jeszcze bardziej widowiskowy pokaz, zanim zrzuci liście na zimę. Głęboko na pigmentowane liście roślin to wynik wysokiego stężenia antocyjanów, w porównaniu do ilości zawartego w nich chlorofilu. Nie da się ukryć, że takie rośliny tworzą jedne z najbardziej żywych jesiennych widowisk w przydomowym ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że chlorofil ulega rozkładowi, ods...